Polskie szkoły wyższe nie od dziś przyciągają studentów z całego świata. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że wiele uczelni – dzięki swojej historii, architekturze czy otwartym imprezom kulturalnym – stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Co więcej, zainteresowanie nimi wciąż rośnie, także dzięki nowoczesnym projektom promującym krajową turystykę.
Jednym z przykładów może być Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, którego Collegium Maius uchodzi za prawdziwą perłę gotyckiej architektury. W murach tego zabytkowego budynku można poczuć ducha epoki, w której kształcił się sam Mikołaj Kopernik. Również Politechnika Gdańska zachwyca malowniczym kampusem w stylu neorenesansowym; spacer po jej dziedzińcach to okazja, by docenić kunszt architektoniczny z przełomu XIX i XX wieku. W Warszawie zaś, kampus Politechniki tętni życiem kulturalnym, organizując koncerty, targi innowacji i spotkania naukowe otwarte dla szerokiej publiczności.
Dzięki współpracy z takimi platformami jak lokalnesukcesy.eu czy polskiesukcesy.eu, idea promowania uczelni jako atrakcji turystycznych zyskuje coraz większy rozgłos. Portal www.turysta40.pl – tworzony w ramach inicjatywy PolskiTurysta4.0 – prezentuje dodatkowo cyfrowe rozwiązania służące turystom odwiedzającym miasta akademickie. Odpowiednio zaplanowana wycieczka może uwzględniać nie tylko zabytkowe gmachy, ale i bogatą ofertę kulturalną czy naukową, taką jak festiwale studenckie czy dni otwarte laboratoriów badawczych.
W efekcie uczelnie stają się żywymi centrami turystycznymi, łączącymi historię, kulturę i innowacje. Przy okazji promują lokalne społeczności oraz dokonania polskich naukowców, zgodnie z ideą poszerzania wiedzy i rozwoju społecznego.
Projekt strony „Polski Turysta 4.0” dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki zgodnie z zawartą umową nr 2024/0021/2765/UDOT/DT/BP/JKK z dnia 14.06.2024.